Eesootava 24. Pimedate Ööde filmifestivali debüütide võistlusprogrammist leiab kokku 18 filmi maailmakino uutelt silmapaistvatelt tegijatelt ja koguni kümme maailmaesilinastust.
Sel aastal säravavad debüüdid oma žanrilise mitmekesisusega. Oma koha programmis on saanud ajastufilm, muusikal, korralik ports komöödiat, kunstfilm, tõsieluline krimidraama ja palju teisigi haaravaid filmielamusi. Rikkalik valik haarab enda alla neli maailmajagu. Oma esilinastused usaldavad PÖFFi käppadesse lisaks Euroopale ka filmitegijad Aasiast, Ameerikast ja Austraaliast. Lisaks veel kolm võistlusvälist tegijat.
Alljärgnevalt saad neid kõiki uudistada juba koos treileritega. PÖFFi piletimüük läheb lahti reedel, 16. oktoobril eelmüügi magusate hindadega.
25 Years of Innocence, režissöör Jan Holoubek, Poola
Süütu noor mees – Tomasz Komenda – mõistetakse teismelise tüdruku vägistamise eest 25 aastaks vangi. Vaatamata ülekohtule säilitab ta nende pikkade aastate jooksul lootuse ja inimlikkuse. Põhineb tõestisündinud lool, mis vapustas kogu Poolat. Rahvusvaheline esilinastus.
Fortuna – The Girl and the Giants, režissöör Nicolangelo Gelormini, Itaalia
„Su nimi on Nancy. See on sinu kodu,” kinnitab ema oma väikesele tütrele. Aga too ei ole selles sugugi veendunud. Sõbrannad Nicola ja Anna on ainsad, kes teda mõistavad. Nad ütlevad, et Nancy on Fortuna-nimeline printsess, kes peab leidma tee tagasi oma planeedile. Stiilne ja sünge fantaasiadraama, kus miski pole nii, nagu näib. Rahvusvaheline esilinastus.
Longing Souls, režissöör Diana Montenegro, Kolumbia-Brasiilia
10-aastane Camila avastab, et kõik tema suguvõsa naised peavad end neetuks ja süüdistavad selles oma elu tabanud häda ja viletsust. Kuidas peaks eluga edasi minema? Matriarhaatlik saaga, delikaatne ja intiimne portree naiselikkusest ja kompleksidest. Maailmaesilinastus.
Goodbye Soviet Union, režissöör Lauri Randla, Eesti-Soome
Johannes sünnib tudengist üksikemale ja jääb vanavanemate kasvatada, samal ajal kui ema ajab hipiasju ja protesteerib Afganistani sõja vastu. Kanged karakterid tülitsevad omavahel, kuni ema kombineerib end KGB kaudu Soome tööle ja Johannesel tuleb hakata üksinda elu tōsiasju avastama. Ta armub kōrvuni kooliõde Verasse, kakleb, riskib, saab karistada… ja taustal laguneb kurjuse impeerium, mida peeti igaveseks. Ingerisoome perekonna värvikas elu Eestis nõukaaja viimastel aastatel. Rahvusvaheline esilinastus.
Karnawal, režissöör Juan Pablo Félix, Argentina-Brasiilia-Tšiili-Mehhiko-Boliivia-Norra
Noor malambo-tantsija valmistub oma elu kõige tähtsamaks võistluseks, kui vangist lubatakse mõneks päevaks koju tema kurjategijast isa, kes kisub poja kriminaalsesse maailma. Sotsiaalne draama, millest saab ootamatult põnevik. Maailmaesilinastus.
Should the Wind Drop, režissöör Nora Martirosyan, Prantsusmaa-Armeenia-Belgia
Prantslasest ekspert peab andma hinnangu, kas ennast iseseisvaks kuulutanud Mägi-Karabahhi lennujaam on avamiskõlblik. Ta riskib kõigega, et aidata sel suletud piirkonnal ennast maailmale avada. Päevakajaline draama. Euroopa esilinastus.
Madly in Life, režissöörid Ann Sirot ja Raphaël Balboni, Belgia
Alex ja Noémie valmistuvad esimese lapse sünniks, kui nende elu keerab pea peale Alexi ema, kellel avastatakse kiirelt arenev dementsus. Ta muutub ise lapseks, külvates ohjeldamatut kaost nii kodus kui ka väljaspool seda. Draamakomöödia. Rahvusvaheline esilinastus.
Poppy Field, režissöör Eugen Jebeleanu, Rumeenia
Geist politseinik, kes varjab oma seksuaalset orientatsiooni, peab sekkuma LGBT-teemalise kinoseansi pärast puhkenud protestiaktsiooni, mille korraldavad homofoobid. Psühholoogiline pinevus keeratakse viimase vindini. Inspireeritud 2018. aastal Ivana Mladenovici auhinnatud draamafilmi „Soldiers. A Story from Ferentari” protesti tõttu katkestatud kinolinastusest. Maailmaesilinastus.
As Far as I Know, režissöörid Nándor Lörincz ja Bálint Nagy, Ungari-Rumeenia
Nóra ja Dénes otsustavad adopteerida lapse, kes liidaks nad uuesti pereks ja päästaks mõraneva abielu. Ühel hommikul ilmub Nóra aga koju ja väidab, et teda vägistati. Dénesile hakkab üha enam tunduma, et see pole muud kui järjekordne appikarje tähelepanu järele. Teravalt pingeline lugu, mis põhineb tõsielulisel juhtumil. Maailmaesilinastus.
Black Light, režissöör Bae Jong-dae, Lõuna-Korea
Autoavariis hukkunud mehe naine hakkab süütundest vaevatuna uurima avarii põhjusi, sisenedes varjatud saladuste labürinti. Psühholoogiline draama. Rahvusvaheline esilinastus.
Model Olimpia, režissöör Frédéric Hambalek, Saksamaa
Meeleheitel ema töötab välja kummalise plaani oma destruktiivsete kinnisideedega poja abistamiseks. Asi läheb käest, kui plaani kaasatakse naabritüdruk, kes sellest ise ei tea. Absurdidraama, mis uurib nooruki vaimumaailma tumedaid ihasid ja ühe ema kanaemalikke kasvatusmeetodeid. Maailmaesilinastus.
Tailor, režissöör Sonia Liza Kenterman, Kreeka-Saksamaa-Belgia
Ateenas tegutsev põline rätsepatöökoda satub majanduskriisi tõttu kokkuvarisemise äärele. Omaniku poeg Nikos otsustab alustada algusest ja leiutada midagi hoopis uut – ratastel töökoja – ja minna ise klientide juurde. Sügavalt isiklik ja liigutav draamakomöödia Kreeka lähiajaloo karmidest ja süngetest hetkedest. Maailmaesilinastus.
Sententia, režissöör Dmitri Rudakov, Venemaa
GULAG-i laagrites istunud kirjanik, „Kolõma juttude” autor Varlam Šalamov kustub vaikselt trööstitus vanadekodus, on kaotanud nägemise ja kuulmise, kuid jätkab kõige kiuste loomingulist tegevust, püüdes artikuleerimata kõnes edastada elu viimaseid luuleridu. Kaks kirjaniku austajat püüavad iga tema sõna, et neid tuleviku tarvis talletada. Maailmaesilinastus.
The Penultimate, režissöör Jonas Kærup Hjort, Taani
Harilikust harilikum kommunaaltöötaja satub oma igapäevaseid ülesandeid täites hiiglaslikku hoonesse, et kontrollida sealset veearvestit. See ülesanne jääb aga viimaseks killuks mehe argirutiinis. Kommunaaltöötaja vangistatakse majja, millest välja pääsemiseks tuleb läbi närida inimeksistentsiaalsuse kõige sitkemad sõlmed. Maailmaesilinastus.
The Translator, režissöörid Rana Kazkaz ja Anas Khalaf, Süüria-Prantsusmaa-Šveits-Belgia-Katar
Poliitilise pagulasena Austraalias elav süürlasest tõlk naaseb eluga riskides kodumaale, kui seal puhkeb revolutsioon ja tema vend arreteeritakse. Teravamat sorti põnevusdraama, mille tegevus rullub lahti ühes maailma kõige problemaatilisemas piirkonnas. Maailmaesilinastus.
The Enemies, režissöör Ali Derakhshandeh, Iraan
Linnakeses hakkavad levima anonüümsed kirjad, mis süüdistavad keskealist Zorehi mitmetes pattudes. Varsti selgub, et kirju saadab ta ise. Ootamatu süžeega film üksindusest. Rahvusvaheline esilinastus.
The Flood, režissöör Victoria Wharfe McIntyre, Austraalia
Kui Jarah kaotab oma abikaasa, lapse, maatüki ja takkapihta ka süütuse, võtab ta ette hirmsa kättemaksu. Üllatav ja verine, aga ka tujutõstev sõit pea võimatuna tunduval lepituse karussellil. Vestern, mida rikastavad aborigeenide kultuuri poeesia, pärand ja ajalugu. Rahvusvaheline esilinastus.
Great Happiness, režissöör Wang Yiao, Hiina
Hiina ühe-lapse-poliitika ajal sündinud kolm sõpra seisavad silmitsi proovikividega, mille veeretab nende teele moodne materialistlik ühiskond. Nende elu tõusud ja mõõnad rulluvad lahti tragikoomiliste juhtumite kaudu. Läbinägelik ja irooniline draama tänapäeva Hiina ühiskonnast. Maailmaesilinastus.
Why Not You, režissöör Evi Romen, Austria-Belgia
Pärast seda, kui Roomas tapetakse queer-peo massitulistamises Mario esimene armastus Lenz, naaseb ta oma konservatiivsesse kodukülla Tiroolis, kus temast saab süüdistavate pilkude sihtmärk. Maailmaesilinastus koostöös Zürichi filmifestivaliga.
Kindred, režissöör Joe Marcantonio, Suurbritannia
Last ootav naine leiab end pärast elukaaslase hukkumist tema kummalise perekonna hoole alt. Mida aeg edasi, seda enam hakkab nende osavõtlikkus meenutama vanglat ja tundub, et neil on peagi sündiva lapsega oma plaan. Psühholoogiline põnevusfilm. Euroopa esilinastus.
My Heart Goes Boom, režissöör Nacho Álvarez, Hispaania
1970ndate Hispaanias, kus teeb oma viimaseid hingetõmbeid Franco diktatuur, püüdleb noor tantsijanna oma unistuse poole saada teletäheks. Muusikalifilm täis kirkaid värve, elurõõmu ja Raffaella Carrà surematuid lööklaule. Eesti esilinastus.